Lisztek

Melyik LISZTET válasszuk?

Rengeteg féle liszt létezik, nem csoda, ha egy kezdő életmódváltó csak kapkodja a fejét, hogy akkor most melyiket vegye meg, melyik lisztből mit érdemes sütni stb.

Szeretném tisztába tenni a dolgokat!
2 féle csoportba osztottam őket
1. egészséges lisztek
2. diétás lisztek

A kettő közt az a különbség, hogy az egészséges liszteknek kb ugyanannyi a szénhidráttartalma, mint a fehér lisztnek (tehát magas), csak élettanilag sokkal jobb hatású, míg a diétás liszteknek az a lényege, hogy alacsony a szénhidráttartalma.

1. EGÉSZSÉGES LISZTEK

- Teljes kiőrlésű búzaliszt:      Nagyon sok élelmi rostot, vitamint, ásványi anyagot tartalmaz

- Tönkölybúza liszt:        A fehérliszthez képest sokkal több fehérjét tartalmaz. Könnyen emészthető, és aminosav tartalma és összetétele a gabonafélék közt a legkedvezőbb.

- Zabliszt, zabpehelyliszt:       A zabban a többi gabonához képest kevesebb keményítő van, több fehérje, zsír és rost van, ezáltal lassabban emeli meg a vércukorszintet. Fontos tudni, hogy nincs sikértartalma, így ha ebből szeretnénk élesztős tésztát csinálni, akkor vagy más liszttel kell keverni, vagy hozzá kell adni pluszban sikért (lehet kapni párszáz forint)
Ezt a lisztet bármihez fel lehet használni, ételek sűrítésére is alkalmas.

- Graham liszt:       Abban különbözik a teljes kiőrlésű liszttől, hogy a liszt szemcsemérete nagyobb. A szervezetbe jutva a szénhidrát, mivel nagy szemcseméretű, lassan szívódik fel, illetve ezzel egyidejűleg étkezés után nem alakul ki olyan hamar éhségérzet. Nem mellékes a Graham lisztben található búzacsíra-, ásványianyag-, folsav- és B-vitamin-, továbbá kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és mangántartalom sem. Jobb a tápértéke, mert magasabb a vitamin-, ásványianyag- és rosttartalma.

- Kukoricaliszt:     Gluténmentes. Európa több országában fontos alapanyag, de a kínai konyha is gyakran dolgozik vele. Kiváló mártások sűrítéséhez, galuskához, krémlevesekhez, hústöltelékek dúsításához. Belőle készül két híres népi étel, a puliszka és a prósza.

- Rizsliszt:     Barna és fehér rizsből is készülhet. Selymes textúrájú, gluténmentes. Rizslisztből készül a rizstészta is, ami a kínai ételek gyakori alkotója. Sütéshez rendszerint más lisztekkel keverik. A rizsliszt jól használható porhanyós, omlós tésztákhoz, de galuska, palacsinta, krémleves is készülhet belőle. Édestésztákhoz is kitűnő, szószokat is sűríthetünk vele.
A rizsliszt előnye, hogy sütés során nincs szükség tojásra, így a rizslisztből készült süteményeket tojásallergiában szenvedők vagy magas koleszterinszinttel rendelkezők is fogyaszthatják.

2. DIÉTÁS LISZTEK

a, DIA-WELLNESS LISZTEK

- Ezzel kezdeném, mivel én ezeket használom, és ehhez tudok legjobban hozzászólni. A Dia-Wellness szénhidrátcsökkentett lisztek talán a Norbi Update termékek mellett a legismertebbek a cukorbetegek, valamint a diétázók, reform életmódot követők körében. Nem is véletlenül: széleskörű kínálattal rendelkeznek, és igen magas minőséget képviselnek.

Nagyon hosszú lenne az összes DW lisztet felsorolni, itt megtaláljátok az összeset és még leírás is van hozzá. Katt a gombra.

Dia-Wellness -50% CH lisztkeverék 

A kezdőknek ezt ajánlom, nekem ez a favorit lisztem. Mindenre jó!

Állaga és színe a finomliszthez hasonló, talán kissé tömörebb érzetet nyújt használat közben. Széleskörűen felhasználható akár sütemények, piskóták, palacsinták, kenyér elkészítéséhez is. Könnyű vele dolgozni, néha még egyszerűbb, mint az átlagos finomliszttel! Az ebből készült ételek legtöbbje nagyon finom, és abszolút hasonlít ahhoz, mintha fehérlisztet használtunk volna. Kenyérhez tökéletes, főleg, hogy búzafehérjét tartalmaz. Még a kényes piskóták is elkészíthetőek vele.

Tápérték 100 g termékben:
Energia: 348 Kcal / 1459 KJ
Fehérje: 25,6 g
Szénhidrát: 35,0 g, ebből cukor: 1,98 g
Zsír: 6,51 g, ebből telített: 1,39 g
Élelmi rost: 28,0 g
Na: 0,15 g
Összesített felszívódó szénhidrát: 35,0 g
 

Dia-Wellness CH Mínusz Lisztkeverék

Önmagában, keverés nélkül felhasználható Dia-Wellness CH Mínusz Lisztkeverék 85%-kal csökkentett szénhidráttartalommal sűrítéshez, nokedli készítéshez, kenyérsütéshez. Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi.

Átlagos tápérték 100 g termékben:
Energia: 338 Kcal / 1420 KJ
Fehérje: 37,8 g
Szénhidrát: 11,7, ebből cukor: 4,1 g
Zsír: 10,3 g, ebből telített: 1,1 g
Transzzsírsav-tartalom: 0,4 g / 100 g zsír
Élelmi rost: 27,5 g
Nátrium: 0,05 g
Összesített felszívódó szénhidrát: 11,7 g

Dia-Wellness ZERO-6 Lisztkoncentrátum

Rendkívül magas fehérje- és élelmi rost tartalommal bír és hihetetlenül alacsony, mindösszesen 7% alatti emészthető szénhidráttartalommal rendelkezik. A ZERO-6 Lisztkoncentrátum - eltérő keverési arányok (20-80%) alkalmazásával - használható kenyérsütéshez, galuska készítéséhez, palacsintasütéshez, habaráshoz, édes sütemények és száraztészta készítéséhez. Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi.

Személyes tapasztalat alapján érdemes azért felesben keverni, mert eléggé "barna" ízű, legalábbis én készítettem gyökérkenyeret belőle és nekem annyira nem jött be. Valószínű más arányokkal kellett volna sütnöm.

Tápérték 100 g termékben:
Energia: 471 Kcal / 1978 KJ
Fehérje: 39,3 g
Szénhidrát: 7,0 g!
Zsír: 14,9 g, melyből telített zsírsavak: 2,1 g
Élelmi rost: 38,0 g
Nátrium: 0,15 g
Összesített felszívódó szénhidrát: 7,0 g
 

Dia-Wellness Süteményliszt Koncentrátum 

Ez a másik személyes kedvencem.

Dia-Wellness Süteményliszt Koncentrátum 9% szénhidráttartalommal linzer, kevert piskóták, könnyed, levegős tésztájú sütemények készítéséhez. Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi. 

Tápérték 100 g termékben:
Energia: 181 Kcal / 760 KJ
Fehérje: 21,4 g
Szénhidrát: 9,0 g, melyből cukrok: 0,2 g
Zsír: 6,6 g, melyből telített zsírsavak: 3,0 g
Élelmi rost: 51,0 g!
Nátrium: 0,025 g
Összesített felszívódó szénhidrát: 9 g!
 

Dia-Wellness Sütőliszt

A Dia-Wellness Sütőliszt egy széleskörű felhasználhatóságú sütőliszt csökkentett, 53% felszívódó szénhidráttartalommal. Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi.

Én nem szoktam ezt használni, mert szerintem túl sok a szénhidrát tartalma. Inkább akkor az 50%-os lisztet ajánlom :) De azért nem szerettem volna kihagyni, hogy döntsetek Ti arról, hogy mit szeretnétek használni.

Tápérték 100 g termékben:
Energia: 328 Kcal / 1376 KJ
Fehérje: 19,2 g
Szénhidrát: 53,0 g, ebből cukrok:1,9 g
Zsír: 1,9 g, ebből telített: 0,5 g
Élelmi rost: 7,1 g
Nátrium: 59,25 mg
Összesített felszívódó szénhidrát: 53,0 g
 

Dia-Wellness Pizzaliszt


Átdolgozott receptúrával, a korábbinál 40%-kal csökkentett szénhidráttartalommal, *rezisztens keményítővel, már tejfehérje nélkül! Dia-Wellness csökkentett szénhidráttartalmú pizzaliszt pizzatészta készítéséhez, 28% felszívódó szénhidráttartalommal. A Dia-Wellness Pizzaliszt olyan enzimeket tartalmaz, melyek nem csak könnyedén nyújthatóvá teszik a pizza tésztáját, hanem ropogós végterméket is eredményeznek. Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi.

Kipróbáltam én is, iszonyú finom belőle a pizza! 

Tápérték 100 g termékben:
Energia: 326 Kcal / 1370 KJ
Fehérje: 26,8 g
Szénhidrát: 28,6 g, ebből cukrok: 1,0 g
Zsír: 7,4 g, ebből telített: 2,5 g
Élelmi rost: 19,0 g
Nátrium: 0,12 g
Összesített felszívódó szénhidrát: 28,6 g
 

2. SZAFI LISZTEK

Éhezésmentes karcsúság Szafival

Szafi a termékeit két különböző csoportba sorolta. 

Az egyik a Szafi Free, ezek az ételintoleranciával rendelkező embereknek lett kifejlesztve, saját gyárban, garantáltan minden mentesek. Nagyon sokan szeretik és áldják, hogy az ő segítségével mindent ehetnek, amiről le kellene mondaniuk. Nekem is van ismerősöm, aki az ő lisztjeit használja, abból süt kenyeret, pizzát stb, és nagyon elégedett vele, nem mellesleg nincsenek kellemetlen emésztőrendszeri tünetei. 

https://www.dietas-termekek-webshop.hu/szafi_free_gluten-_tej-_tojasmentes_vegan_termekek_557

A másik pedig a Szafi Reform (ami régebben Szafi Fitt néven futott), ide tartoznak a szénhidrátcsökkentett, diétás életmódba beilleszthető lisztek. Én a fánk lisztkeveréket használtam, nagyon finom letta végeredmény!

Annyira nagy a választék, hogy akit érdekelnek a termékei, érdemes végigbújni az egész palettát.

https://www.dietas-termekek-webshop.hu/szafi_fitt_termekek_173

 És itt van Szafi honlapja is.

https://www.ehezesmentes-karcsusag-szafival-blog.hu/



© 2018 Gasztoköntös- Viki konyhája. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el